45-letni neonazista oskarżony w procesie o morderstwo polityka, który popierał przyjmowanie uchodźców

Niemieccy prokuratorzy oskarżyli Stephana Ernsta o zastrzelenie Waltera Lübckego w 2019 r. Polityk kierował administracją regionalną w centralnym niemieckim regionie Kassel.

Oskarżyciele zarzucają Stephanowi Ernstowi, iż wieczorem 1 czerwca 2019 roku, przybył do domu Waltera Lübckego w Wolfhagen, gdzie następnie udał się na taras domu i oddał strzały z rewolweru w stronę siedzącego Lübcke. Polityk został postrzelony w głowę i zmarł.

Walter Lübcke był zagorzałym zwolennikiem przyjęcia uchodźców przez Niemcy. Prokuratura wskazywała na uczestnictwo podejrzanych w spotkaniu politycznym w październiku 2015 roku, które prowadził polityk i dużą negatywną aktywność oskarżonego w stosunku do zmarłego polityka. Oskarżony po atakach seksualnych W Kolonii w 2015 roku podczas sylwestra i ataku w Nicea Ernst, rozpoczął śledzenie polityka i zaczął planowanie morderstwa.

W momencie zabójstwa Lübckego Ernst był już znany z ekstremistycznych poglądów politycznych i miał powiązania z niemieckim oddziałem neonazistowskiej grupy terrorystycznej Combat 18 (C18).

"Rasizm i ksenofobia Ernsta oparte na etniczno-nacjonalistycznej postawie miały decydujący wpływ” - zaznaczyli prokuratorzy w oświadczeniu.

Policja powiązała Ernesta o dźgnięcie Irakijczyka ubiegającego się o azyl w 2016 roku, po tym jak w mieszkaniu znalazła nóż, który należał do Ernesta. Przeszukanie mieszkania miało związek z morderstwem Lübcke, w wyniku którego zabezpieczono trzy rewolwery, dwa pistolety, dwa karabiny i pistolet maszynowy, a także 1400 pocisków.

Obrońca Stephana Ernsta domaga się sprawiedliwego procesu, podkreślając, że broni człowieka jako istoty ludzkiej a nie jego działań, mając świadomość, że morderstwo musi być ukarane.

Źródło:

https://www.foxnews.com/world/german-neo-nazi-charged-politicians-murder

https://www.theguardian.com/world/2020/apr/29/german-prosecutors-charge-neo-nazi-with-of-politician

SKOMENTUJ

6-1 =