Klamka zapadła. Nie będzie ekstradycji lidera Państwa Islamskiego z Afganistanu do Pakistanu

Rząd Pakistanu zwrócił się do Afganistanu z prośbą o ekstradycję lidera lokalnego oddziału Państwa Islamskiego, który został aresztowany w południowym Afganistanie podczas tajnej operacji służb afgańskich.

Aslam Farooqi to obywatel Pakistanu powiązany z atakami w Pakistanie oraz oskarżany o udział w ataku na dom modlitwy Sikhów w stolicy Afganistanu, Kabulu, w którym zginęło 25 wiernych.

„Ponieważ Aslam Farooqi był zaangażowany w działania anty-pakistańskie w Afganistanie, powinien zostać przekazany Pakistanowi w celu przeprowadzenia dalszych dochodzeń” - powiedział minister Spraw Zagranicznych Pakistanu.

Wraz z Aslam Farooqiem agencja wywiadowcza Afganistanu zatrzymała 19 agentów Państwa Islamskiego. Zostaną osądzeni w Afganistanie według obowiązującego tam prawa. Tym samym rząd podjął decyzję o odmowie ekstradycji obywatela Pakistanu, powołując się na brak umowy ekstradycyjnej pomiędzy państwami.

Zarówno afgańscy jak i amerykańscy urzędnicy są zdania, iż Państwo Islamskie zostało znacznie osłabione, a powodem są ciągłe naloty bombowe USA we wschodnim Afganistanie i współpraca  z afgańskimi siłami bezpieczeństwa. Dużą rolę odgrywają też Talibowie, którzy rywalizują z Państwem Islamskim.

W ramach umowy amerykańsko-talibskiej podpisanej w lutym 2020 roku, USA i NATO zaczęły wycofywać się z Afganistanu. Warunkiem całkowitego opuszczenia Afganistanu przez członków sojuszu NATO i USA jest dotrzymanie przez talibów obietnicy walki z innymi grupami terrorystycznymi. W Afganistanie w lutym stacjonowało około 14 000 żołnierzy USA i około 17 000 żołnierzy z 39 państw sojuszniczych – NATO i krajów partnerskich. USA i NATO wycofają się z Afganistanu w ciągu 14 miesięcy od podpisania porozumienia z talibami.

Źródło:

https://apnews.com/8251719b7de3a5a2fa332dd40c0b3661

https://dnanews.com.pk/pakistan-asks-afghanistan-hand-aslam-farooqi/

SKOMENTUJ

6+7 =